Powrót

Dobry kwartał w programie „Mieszkanie dla młodych”

Po pierwszym kwartale 2015 roku wysokość zgłoszonego zapotrzebowania na dofinansowanie wkładu własnego przekroczyła już 220 mln złotych. Liczba wniosków złożonych przez banki kredytujące do BGK jest blisko trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Z przewidzianego na ten rok limitu dopłat w wysokości 715 mln zł zarezerwowano już 220 mln zł, co oznacza, że wysokość dofinasowania dla kredytobiorców jest już o 13 mln większa niż dofinansowanie wypłacone przez cały ubiegły rok.

Obecne wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze do przyznania dopłat w jeszcze większym zakresie. Po drugim kwartale będziemy mogli ocenić, czy nasze założenia, co do wykorzystania limitu w tym roku będą bliskie naszych prognoz - mówi Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego - państwowego banku rozwoju, który zapewnia finansową obsługę programu.

Od 1 kwietnia br. obowiązują nowe wskaźniki w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego na bieżąco publikuje informacje o maksymalnej wartości 1m² dla konkretnego regionu oraz wskaźniki przyjęte do obliczenia kwoty dofinansowania. Są one ogłaszane przez wojewodów jednorazowo na kwartały II i III oraz IV i I (jedynie Wojewoda Pomorski ogłasza na I i II kwartał, oraz III i IV kwartał danego roku).

Kredytobiorcy mogą składać wnioski przez cały rok w różnych instytucjach kredytujących. Warto przy tej okazji pamiętać, że jeśli ktoś chciałby otrzymać dofinansowanie zgodnie z obecnymi wskaźnikami, a złożył już wniosek, może zrobić to ponownie również w innym banku kredytującym oczywiście uprzednio wycofując wszystkie wcześniej złożone wnioski.
Kredytobiorcy mogą składać wnioski w 14 bankach współpracujących z BGK, których lista znajduje się na stronie www.bgk.pl

„Mieszkanie dla młodych" to program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Obsługą finansową programu „Mieszkanie dla młodych" zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju. Wcześniej BGK zapewniał profesjonalną obsługę programu „Rodzina na swoim", który pomógł ponad 192 tysiącom Polaków nabyć mieszkanie na własność.