Powrót

BGK wspiera rozwój polskich wysokich technologii w ramach programu Inwestycje Polskie

 

Bank Gospodarstwa Krajowego finansując innowacje przyczynia się do poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na świecie. W ubiegłym tygodniu BGK udzielił kredytu spółce Kriosystem, która dostarcza zaawansowane technologicznie systemy kriogeniczne do prestiżowych ośrodków naukowych w Europie.


Kriosystem jest dostawcą ośrodka CERN w Genewie, DESY w Hamburgu (projekt lasera XFEL) czy IPP w Greifswaldzie (projekt reaktora termojądrowego W7X). Przy tych projektach spółka współpracuje z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Politechniką Wrocławską.

Dzięki kredytowi z Banku Gospodarstwa Krajowego spółka Kriosystem wykona kriogeniczną skrzynię zaworową, która jest ważnym elementem infrastruktury akceleratora projektu HIE-ISOLDE. Zaprojektowane i wykonane przez spółkę urządzenie będzie służyć do rozdzielania i mieszania strumieni helu o skrajnie niskiej temperaturze rzędu -270 degC, w warunkach wysokiej próżni. Finansowanie dostarczone przez BGK będzie przeznaczone na bardzo wymagający i kosztowny proces modelowania, obliczeń i produkcji urządzenia.

Finansowanie dla firmy Kriosystem doskonale wpisuje się w rządowy program Inwestycje Polskie, którego filarem dłużnym jest Bank Gospodarstwa Krajowego, dostarczając kredyty i gwarancje lub finansowanie pochodzące z emisji obligacji.

 

Projekt HIE-ISOLDE jest częścią europejskiej strategii badań jądrowych. Polska jako jedno z 21 państw uczestniczy w pracach międzynarodowego ośrodka CERN w Genewie.

 

Założyciele firmy Kriosystem od lat 70-tych zdobywali wiedzę z dziedziny kriogeniki w Zakładzie Doświadczalnym „Kriopan" Instytutu Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk. Osiągnięcia Kriosystem dowodzą, że polska nauka i przemysł, także w skali MŚP, potrafi efektywnie współpracować przy produkcji światowej klasy produktów hi-tech. Kriosystem był także dostawcą elementów lasera XFEL, który pozwoli obserwować z ogromną rozdzielczością szczegółową strukturę wirusów, wnikać w molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek i rejestrować trójwymiarowe obrazy obiektów nanoświata. Laser powstaje w ośrodku DESY pod Hamburgiem, buduje go grupa naukowców z 12 państw. Kosztować będzie 1,1 mld euro, z czego 2,5% to wkład naszego kraju.