Powrót

BGK sponsorem Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce

Bank Gospodarstwa Krajowego był partnerem V Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbył się 9-11 września w Łodzi. Podczas kongresu ogłoszono wyniki IX Edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Reprezentantem BGK podczas wydarzenia był wiceprezes Radosław Stępień, który uczestnicząc w sesji plenarnej „Rozwój miasta do wewnątrz”, opowiedział o zwrotnych instrumentach finansowania procesów rewitalizacji. W czasie kongresu ogłoszono również zwycięzców i odbyła się ceremonia wręczenia nagród w Konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Konkurs organizowany jest we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. W tegorocznej edycji do nagrody nominowano 31 przestrzeni, a nagrody przyznawane były w kategoriach:

  • Nowo wykreowana przestrzeń publiczna
  • Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna
  • Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni
  • Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni

W tym roku zwycięzcami konkursu były: Katowice - Ogrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; Gorlice – Stare Miasto; Tychy - zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan; Skierniewice – Park miejski.

Do Jury oceniającego projekty, poza Kolegium TUP, zaproszeni zostali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, patronującego obecnej edycji oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Izby Architektów oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.