Powrót

BGK sfinansuje budowę biurowca Bałtyk w Poznaniu

Budowa budynku biurowo-handlowo-usługowego „Bałtyk" w Poznaniu wraz z rewitalizacją terenu i zagospodarowaniem ogólnodostępnej przestrzeni publicznej zostaną sfinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to pierwszy wspólny projekt w ramach programu Inwestycje Polskie z udziałem Inicjatywy JESSICA wdrażanej ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat, w samym centrum Poznania, w miejscu dawnego kina Bałtyk powstanie nowoczesny biurowiec - również o nazwie Bałtyk. Umowy finansowania podpisano dziś w Poznaniu, w obecności Marka Woźniaka, Marszałka Województwa oraz Ryszarda Grobelnego, Prezydenta Miasta Poznania - przez Piotra Laseckiego, Wiceprezesa Zarządu BGK i Michała Włodarczyka, Prokurenta Spółki Sophia Sp. z o.o.

 

Inwestycja o wartości netto blisko 147 mln zł finansowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie:

  • pożyczki JESSICA w wysokości 37 mln zł udzielanej ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013;
  • kredytu komercyjnego BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie o wartości 65,8 mln zł.
  • kredytu odnawialnego/obrotowego VAT w wysokości 8,4 mln zł.

Środki te zostaną przeznaczone na inwestycję budowy centrum biurowo-handlowo-usługowego Bałtyk oraz zagospodarowania przestrzeni - placu mającego pełnić funkcje prospołeczne i zlokalizowanego w centrum Poznania przy Rondzie Kaponiera oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Concordia Design - centrum kreatywności, designu i biznesu. Budowa Bałtyku rozpocznie się w październiku 2014 r.

Powołana do realizacji inwestycji Spółka Sophia uzyskała już pozwolenie na budowę. Projekt biurowca przygotowany został przez holenderskich architektów z prestiżowej pracowni MVRDV.

Najważniejszymi celami tego projektu jest rewitalizacja zaniedbanego obszaru wchodzącego w zakres zespołu urbanistyczno-architektonicznego Poznania, podlegającego ochronie konserwatorskiej, stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej oraz budowa obiektu biurowo-usługowego, nawiązującego do kultowego poznańskiego kina, rozebranego w 2003 roku. Nowopowstały budynek zajmie niespełna 30% nieruchomości, a plac pomiędzy tym budynkiem a Concordia Design przystosowany zostanie do potrzeb rekreacji, organizacji imprez plenerowych (koncertów, spektakli, projekcji filmowych) oraz spacerów i spotkań w ogródkach kawiarnianych. Powierzchnia użytkowa Bałtyku wynosić będzie ok. 15 tys. m2. W budynku tym, oprócz biur mieścić się też będą kawiarnie, bary, restauracje i hotel. W jego murach znajdzie się ponadto reaktywowane kino Bałtyk.

- Cieszymy się, że środki inicjatywy JESSICA, której jesteśmy operatorem, sfinansują tak ważny dla Poznania projekt. Realizacja inwestycji rozwiąże szereg problemów, zrewitalizowany zostanie obszar centralnego węzła komunikacyjnego Poznania, a ponadto powstanie nowoczesny obiekt wraz z funkcjonalnie zagospodarowaną przestrzenią miejską. - powiedział podczas uroczystości Piotr Lasecki, Wiceprezes Zarządu BGK. - Jest to też powód, dla którego podjęliśmy decyzję o współfinansowaniu inwestycji kredytem komercyjnym Banku, w ramach programu Inwestycje Polskie - dodał.