Powrót

Aktualności

BGK pomoże w budowie nowej instytucji rozwoju w Mołdawii

Prezes Paweł Nierada oraz uczestnicy warsztatów

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Organizacji Rozwoju Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Republiki Mołdawii (ODIMM) podpisali w poniedziałek protokół ustaleń (ang. Memorandum of Understanding - MoU). Dotyczy on merytorycznego wsparcia BGK w budowie nowej instytucji rozwoju w Mołdawii, która ma powstać na fundamencie ODIMM.

Podpisaniu MoU towarzyszyły całodniowe warsztaty dla kilkuosobowej delegacji z Mołdawii. Spotkanie odbyło się w siedzibie BGK, a prowadzili je eksperci banku, specjalizujący się w takich obszarach jak m.in. audyt, fundusze europejskie, prawo, modele biznesowe, ESG czy gwarancje.

„Podpisanie tzw. protokołu ustaleń jest kolejnym krokiem wzmacniającym więzi z naszymi przyjaciółmi z Mołdawii, którzy chcą budować własną instytucję rozwoju. Dzielimy się swoim doświadczeniem i pokazujemy, jak niektóre obszary funkcjonują w BGK. To także kolejny element naszego wsparcia dla państw Partnerstwa Wschodniego, które w obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie potrzebują silnych i prężnie funkcjonujących instytucji pobudzających gospodarki i wspierających lokalnych przedsiębiorców” – powiedział Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Paweł Nierada, pierwszy viceprezes zarządu BGK i Dumitru Pintea, dyrektor departamentu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw

Deklaracja współpracy BGK i ODIMM jest następstwem spotkań, które odbyły się pomiędzy polską a mołdawską stroną w ostatnich miesiącach. W kwietniu przedstawiciele BGK, z prezes zarządu Beatą Daszyńską-Muzyczka oraz pierwszym wiceprezesem Pawłem Nieradą na czele, spotkali się w Warszawie z premier Mołdawii, Natalią Gavrilitą. Rozmowy dotyczyły m.in. doświadczeń BGK w tworzeniu krajowych instytucji rozwoju i możliwości pozyskiwania instrumentów finansowych z budżetu Unii Europejskiej.