Powrót

BGK partnerem cyklu spotkań "Kapitał dla rozwoju"

Bank Gospodarstwa Krajowego jest partnerem cyklu spotkań „Kapitał dla rozwoju", dzięki którym przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego dowiedzą się między innymi, jak skutecznie pozyskać dotacje w nowej perspektywie unijnej 2014-2020.

„Kapitał dla rozwoju" to cykl 16 spotkań regionalnych, organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.. Uczestnikami wydarzeń są przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego. Celem spotkań jest przestawienie sposobów skutecznego pozyskania dotacji w nowej perspektywie unijnej 2014-2020 oraz pokazanie jak firmy i samorządy mogą zdobyć środki na rozwój poprzez rynek kapitałowy.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest partnerem tego cyklu dlatego aktywnie uczestniczy w każdym wydarzeniu. 3 września, podczas spotkania w Poznaniu, BGK reprezentowała między innymi Patrycja Wolińska - Bartkiewicz, Dyrektor Zarządzający Pionu Funduszy Europejskich, która przedstawiła prezentację pt. „Nowa perspektywa unijna 2014-2020". Przypomniała, że w nowej perspektywie unijnej Polska może wykorzystać ponad 82 mld euro, z czego 30 mld euro przypadnie na wsparcie regionów. Dyrektor Wolińska-Bartkiewicz przedstawiła uczestnikom spotkania sposoby wykorzystania funduszy wraz z warunkami, które otworzą do nich dostęp, jednocześnie podkreśliła, że fundusze unijne nigdy nie finansują 100 proc. wartości projektu.

W drugiej części wydarzenia odbył się panel dyskusyjny pt. „Efektywne sposoby wykorzystania instrumentówrynku kapitałowego w celu finansowania inwestycji." W dyskusji wzięli udział między innymi: Grzegorz Zawada - Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Iwona Sroka - Prezes Zarządu KDPW, Jacek Socha - Wiceprezes PwC. Głos w dyskusji zabrała również Patrycja Gorczyca, Ekspert w Departamencie Finansowania Strukturalnego (BGK), która opowiedziała o trybach oferowania obligacji, możliwościach notowania na Catalyst, wyjaśniła również jak w praktyce wygląda proces emisji obligacji. Podkreśliła też rolę obligacji w strukturze finansowania projektów.

 

Spotkania z w ramach cyklu „Kapitał dla rozwoju" odbyły się już w pięciu miastach Polski między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, wkrótce zorganizowane zostaną w kolejnych miastach.