Powrót

BGK i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna będą razem wspierać rozwój polskich firm

BGK i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna będą razem wspierać rozwój polskich firm
  • 21 września Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podpisały porozumienie o współpracy.
  • Celem porozumienia jest wsparcie rozwoju przedsiębiorstw, które inwestują w strefie, poprzez m.in. organizowanie dla nich finansowania, także na projekty eksportowe. 

21 września w siedzibie BGK podpisane zostało porozumienie o współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, którego celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw inwestujących w strefie. Nawiązanie współpracy z państwowym bankiem rozwoju jest elementem szerszej strategii PSSE, nakierowanej na mocniejsze wspieranie polityki gospodarczej rządu.

Pomorska SSE tworzy właśnie nową spółkę eksportową, której celem będzie wspieranie polskiego przemysłu i usług w eksporcie rodzimych produktów na rynki azjatyckie, amerykańskie oraz  afrykańskie. - Porozumienie z BGK w zakresie gwarancji eksportowych i finansowania wkładu własnego oferowanego dla firm strefowych to jeden z pomysłów PSSE w ramach szeroko rozumianej Nowej Polityki Przemysłowej i udziału SSE jako wyspecjalizowanych, regionalnych ośrodków do realizacji polityki gospodarczej kraju - powiedziała Aleksandra Jankowska, prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował współpracę polegającą na organizacji finansowania dla obecnych i potencjalnych inwestorów strefy. – Zamierzamy wykorzystać nasze doświadczenie w finansowaniu inwestycji z wykorzystaniem różnorodnych form i źródeł finansowania. Mamy do dyspozycji preferencyjne programy gwarancji spłaty kredytu, środki unijne i własne kapitały, które możemy wkorzystać do wspierania projektów inwestycyjnych, także tych innowacyjnych, a przede wszystkim eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców – powiedział Mirosław Panek, prezes Zarządu BGK.

PSSE, poza wsparciem ze strony BGK, oferuje ponad 2000 ha terenów inwestycyjnych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych szlaków komunikacyjnych w tej części Europy, kompleksową obsługę podczas procesu realizacji inwestycji oraz pomoc w znalezeniu wykwalifikowanej kadry, dzięki współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Przedsiębiorcy z Pomorskiej Strefy mają także dostęp do infrastruktury Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Bałtyckiego Portu Nowych Technologii w Gdyni. Już dziś w Strefie działa 120 firm, zatrudniających ponad 21 tysięcy pracowników.