Powrót

BGK finansuje 26 mieszkań komunalnych dla mieszkańców Przemyśla

  • Dzisiaj w Przemyślu odbyła się uroczystość przekazania kluczy do 26 mieszkań komunalnych w budynku przy ul. Tarnawskiego.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego przeznaczył na tę inwestycję blisko 1,4 mln zł.

 

Inwestycja przy ul. Tarnawskiego w Przemyślu została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Dzięki wsparciu finansowemu Banku Gospodarstwa Krajowego powstało 26 mieszkań komunalnych w gmachu po byłym Zespole Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących. Po zamknięciu szkoły w 2005 r. aż do dziś budynek, który powstał w latach dwudziestych, nie był wykorzystywany.

Całkowity koszt adaptacji budynku do celów mieszkaniowych wyniósł ponad 3,4 mln zł.  Na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dopłat BGK przeznaczy blisko 1,4 mln zł. Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych o taką liczbę lokali lub o taką samą powierzchnię, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W edycji wiosennej do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 111 wniosków na kwotę 101,9 mln zł. Beneficjenci, którzy nie zakwalifikowali się w poprzednim naborze, w edycji wiosennej mogą ponownie złożyć wniosek do 30 września. W ramach tzw. jesiennego naboru BGK ma do dyspozycji ponad 65 mln zł  mówi Bogusław Białowąs - zastępca dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

BGK ma 3 miesiące na ocenę wniosków i podjęcie decyzji o przyznaniu, bądź odmowie przyznania dotacji. Decyzje o przyznaniu finansowania publikowane są w biuletynie informacji publicznej. W edycji jesiennej informacja ta pojawi się do 31 grudnia 2016 r.

Dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 13 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4,6 tysięcy pozostaje w trakcie realizacji. Od 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 735 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie przeszło 1150 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 2,3 mld zł.