Powrót

BGK finansuje 24 lokale socjalne dla mieszkańców Dziwnowa

BGK finansuje 24 lokale socjalne dla mieszkańców Dziwnowa
  • 15 lipca w Dziwnowie odbyła się uroczystość przekazania kluczy do mieszkań socjalnych w budynku przy ul. Marynarki Wojennej w Dziwnowie, woj. zachodniopomorskie.
  • Finansowe wsparcie BGK na utworzenie 24 lokali w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego wyniesie 40% kosztów.

Inwestycja dofinansowana przez BGK, w wyniku której powstały 24 lokale socjalne, polegała na przebudowie byłego budynku wczasowego. W budynku gmina utworzyła dodatkowo lokale komunalne bez udziału dotacji. Do każdego z lokali przynależy komórka gospodarcza, a obok budynku będą miejsca postojowe dla mieszkańców oraz plac zabaw. Budynek wczasowy nawiązuje do zabudowy osad rybackich – jest parterowy z wysokim dwuspadowym dachem kryjącym mieszkania na poddaszu. Dzięki temu miasto wzbogaciło się o interesujący architektonicznie obiekt.

Lokale socjalne powstały z pomocą programu rządowego, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gmina uzyskała dotację w wysokości 40% faktycznych kosztów przedsięwzięcia, a przewidywany koszt dotowanej inwestycji został określony na kwotę 3,5 mln zł.

Poprzednia inwestycja, zrealizowana przez Gminę Dziwnów przy wykorzystaniu środków programu rządowego, dotyczyła budowy budynku mieszkalnego w Międzywodziu przy ul. Szkolnej 4c. Wówczas samorząd stworzył 12 lokali mieszkalnych dofinansowanych kwotą ponad 800 tys. zł, przy łącznym koszcie przedsięwzięcia 2,8 mln zł.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i  komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 735 mln zł na realizację ponad 1150 przedsięwzięć, których łączna wartość przekroczyła 2,3 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 12 tys. mieszkań oraz ponad 900 miejsc noclegowych, a kolejne 4.686 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji. Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku: od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września.