BGK dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

BGK zagra w 23 finałowym koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2015. Bank wystawił na internetowej aukcji WOŚP odlane z patynowanego brązu popiersie Józefa Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki.

 

Gipsowy oryginał powstał w 1916 r. w Krakowie i 89 lat później został zakupiony przez BGK. Wyjątkowość rzeźby polega m.in. na złożonym na niej własnoręcznym podpisie Józefa Piłsudskiego. Autor popiersia pisał o swoim dziele: „W swoim czasie wykonałem popiersie Marszałka z natury w mojej pracowni. Wtedy bywał częstym gościem u mnie i to jest jedyne dzieło, które Marszałek, jako ówczesny Komendant Legionów, uznał za najlepsze i położył na nim własnoręczny podpis".

 

Na aukcję WOŚP trafia ostatni z czterech, numerowanych odlewów popiersia, zamówionych przez BGK po zakupie gipsowego oryginału, przekazanego następnie jako depozyt do Muzeum Narodowego w Kielcach. Każdy z odlewów zachowuje rzeźbiarską fakturę gipsowego oryginału.

Pierwszy odlew popiersia stanął w siedzibie centrali BGK przy Al. Jerozolimskich 7 w Warszawie. Dwa kolejne BGK przekazał w darze Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Kancelarii Prezydenta RP. W latach 1936-1939 odlew tego popiersia wystawiano na postumencie w kolumnadzie Belwederu z okazji urodzin, imienin oraz śmierci marszałka Piłsudskiego.

Zwycięzca licytacji zostanie właścicielem rzeźby ozdabiającej wnętrza Belwederu, dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie mieści się muzeum jego imienia, oraz zabytkowej siedziby centrali Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przekazane na aukcję popiersie można do 9 stycznia 2015 r. w dni powszednie w godzinach 8-16 oglądać w historycznej sali operacyjnej na parterze zabytkowej siedziby BGK przy Al. Jerozolimskich 7 w Warszawie. W niedzielę 11 stycznia 2015 r., popiersie pojawi się w telewizyjnym studio TVP, skąd na żywo transmitowany będzie finałowy koncert WOŚP.

Zapraszamy do licytacji na stronę aukcyjną WOŚP http://aukcje.wosp.org.pl/bgk-popiersie-jozefa-pilsudskiego-i1105065.