Powrót

Bank Gospodarstwa Krajowego zasłużonym dla rozwoju gospodarczego Polski.

Bank Gospodarstwa Krajowego zasłużonym dla rozwoju gospodarczego Polski.

 

Podczas uroczystej gali kończącej Horyzonty Bankowości 2018, ogłoszono zwycięzców XXIII rankingu „Największe banki w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK”.Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał nagrodę specjalną: Bank zasłużony dla rozwoju gospodarczego Polski w stulecie odzyskania niepodległości.

Na podstawie ankiet otrzymanych od banków wyłoniono zwycięzców w różnych kategoriach, oceniając pozycję rynkową instytucji finansowych na tle całego sektora. W ankiecie pytano m.in. o takie dane jak: liczbę zatrudnionych, fundusze własne, współczynnik wypłacalności, rezerwy celowe na zaległości zagrożone.

– Bankowość idzie w kierunku bezpieczeństwa i innowacji – dotyczy to także Polski. Banki wkładają coraz więcej wysiłku w pozyskanie kapitału co wynika z obecnych stop procentowych i faktu, że rosnące koszty, m.in. z powodu nadmiaru regulacji, dają inwestorom mniejszy zwrot z kapitału. Dlatego banki muszą obniżyć koszty przez dalszą cyfryzację oraz nawiązanie nowego typu relacji z klientami. W przypadku ich najmłodszego pokolenia pomocne będą rozwiązania opracowywane z fintechami. Banki muszą przekonać klientów, że tylko one – m.in. przez to, że są objęte nadzorem i gwarancjami – dają im maksymalne bezpieczeństwo – powiedział redaktor naczelny Stanisław Brzeg-Wieluński

Z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości przyznana została nagroda specjalna: „Bank zasłużony dla rozwoju gospodarczego Polski w stulecie odzyskania niepodległości”.

– 90 lat temu ówczesny prezes BGK, Roman Górecki powiedział, że BGK nie jest instytucją, która pracuje na zysk. Zyskiem banku jest postęp w rozwoju gospodarczym kraju. Mimo że te słowa padły tak dawno temu, nadal jesteśmy i nadal pozostaniemy wierni tej misji – zaznaczyła Izabela Mościcka, dyrektor ds. komunikacji BGK, odbierając nagrodę.

Redakcja miesięcznika postanowiła zawęzić grono banków laureatów do tylko dwóch nagród: „Bank ważny systemowo” oraz „Bank innowacyjny”.

Nagrodę główną w kategorii „Banki ważne systemowo” otrzymał PKO Bank Polski S.A., statuetkę w imieniu banku odebrał Łukasz Kuc, dyrektor Biura Projektów Mobilnych i Internetowych – W imieniu zarządu i całego zespołu PKO Banku Polskiego bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jesteśmy w trakcie realizacji naszej strategii wspierania Polski i Polaków, a otrzymanie tak zaszczytnego wyróżnienia potwierdza w naszym odczuciu słuszność obranego kierunku i jest zarazem motywacją do dalszych działań – podkreślił.

Nagrodę główną w kategorii „Banki innowacyjne” zdobył Alior Bank S.A., wyróżnienie wręczono Maciejowi Surdykowi, wiceprezesowi zarządu banku – Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Podjęliśmy liczne starania, aby naszym klientom dostarczyć najwyższą jakość usług, by były jak najbardziej innowacyjne i jak najbardziej praktyczne, a każdego dnia optymalnie zaspokajały potrzeby i oczekiwania użytkowników – powiedział wiceprezes Alior Banku.

Zachowane zostały dotychczasowe personalne nagrody specjalne „Innowator rynku bankowego” oraz „Mecenas edukacji finansowej”.

Innowatorem rynku bankowego 2017 został Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej – Kierowanie BIK to dla mnie wielki zaszczyt. To wyróżnienie przyjmuje nie tylko w imieniu własnym, ale również całego zespołu – grupy pasjonatów, którzy doskonale rozumieją nowoczesne technologie. Przyjmując tę nagrodę, traktuję ją zarazem, jako zobowiązanie do dalszej pracy i mam szczerą nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli szansę przedstawić unikalne i nowatorskie rozwiązania – zaznaczył.

Tytuł „Mecenasa edukacji finansowej” przyznano Włodzimierzowi Grudzińskiemu, doradcy Zarządu Związku Banków Polskich – Czuję się niezwykle uhonorowany, jednak chciałbym przy tej okazji przypomnieć, iż w dziedzinie edukacji nie ma czegoś takiego jak działanie indywidualne. Zaczynałem swą karierę zawodową na uczelni i od kiedy pamiętam, działalność dydaktyczna zawsze stanowiła pracę zespołową.

Uroczystość odbyła się 12 czerwca 2018 r. w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw. Podczas gali wręczono również Nagrodę Dziennikarską im. Mariana Krzaka od Związku Banków Polskich, nominacje dla członków Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego, nagrody dla laureatów konkursu „Etyka w finansach” za najlepszy esej, medal Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich, oraz nagrodę specjalną portalu aleBank.pl „Za debiut w mediach społecznościowych w 2017 roku i budowanie społeczności wokół misji banku”. Wieczór zakończono debatą: „Rola edukacji ekonomicznej społeczeństwa i pożądane kierunki badań w nowoczesnym systemie finansowym”. W ramach Horyzontów Bankowości 2018 odbyły się także konferencje „BankTech”, „FinSkills”, „Forum Strategii Bankowych” oraz „Płatności Mobilne”.

Pełny ranking opublikowany został w czerwcowym wydaniu Miesięcznika Finansowego BANK (nr 6/2018), który jest dostępny w wydaniu papierowym oraz w wersjach elektronicznych poprzez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy” (iOS/Android) oraz na portalu www.aleBank.pl.

 

Ranking największych banków w Polsce 2018                                                      #RankingBANKów

Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych rankingów bankowych w Polsce – w tym roku pod nową nazwą (wcześniej Ranking „50 największych banków w Polsce”). O pozycji banków w poszczególnych kategoriach decydują dane opracowane przez zespół niezależnych ekspertów. Od lat ranking uważany jest za najbardziej obiektywny i miarodajny. Do czytelników dociera w postaci obszernego raportu w czerwcowym wydaniu „Miesięcznika Finansowego BANK”.

www.aleBank.pl/Ranking

 

***

Horyzonty Bankowości 2018                                                                         #HoryzontyBankowosci

Największe, doroczneprzedsięwzięcie sektora bankowego, gdzie w jednym miejscu i czasie organizowane są konferencje, spotkania i debaty z udziałem prezesów, członków zarządów i dyrektorów banków oraz przedstawicieli środowisk akademickich i samorządowych, firm z sektora okołobankowego. W ramach Horyzontów Bankowości 2018 miały miejsce następujące wydarzenia: „Forum Strategii Bankowych”, „Płatności Mobilne”, „BankTech”, konferencja Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego FINSKILLS. W części popołudniowej odbyła się gala „Rankingu największych banków w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK”.Edycja 2018. Wręczono także doroczną Nagrodę Dziennikarską im. Mariana Krzaka oraz uhonorowano laureatówkonkursu „Etyka w finansach”, zaś zwieńczeniem całodziennych obrad była debata nt. edukacji ekonomicznej Polaków i kreowania właściwych postaw względem oszczędzania i gospodarowania domowym budżetem.

www.aleBank.pl/HB