Powrót

Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnia finansowanie kontraktu eksportowego spółki Polskie Maszyny Górnicze SA do Rosji

Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnia finansowanie kontraktu eksportowego spółki Polskie Maszyny Górnicze SA do Rosji

Polska spółka PMG SA (Grupa Famur) jest dostawcą maszyn górniczych o wartości 20,76 mln EUR do rosyjskiej spółki ZAO Shahtoupravlyene Taldinskoe-Kyrgajskoe. Finansowanie kontraktu eksportowego zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR). Wykup wierzytelności eksportowych zabezpieczony jest polisą KUKE SA (Grupa PFR).

Spółka PMG SA należy do Grupy Famur – jednego z największych światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych. Główne obszary działalności Grupy to górnictwo podziemne, górnictwo odkrywkowe, transport i przeładunek towarów masowych. Umowa sprzedaży obejmuje: dostawę sekcji obudowy zmechanizowanej, kombajnu ścianowego, przenośnika ścianowego i podścianowego wraz z układem przekładkowym oraz szkolenie i kontrolę nad montażem i pracami związanymi z uchomieniem i wdrożeniem sprzętu do eksploatacji.

Finansowanie kontraktu ze wsparciem BGK i KUKE polega na wykupie 70 proc. wierzytelności z kontraktu eksportowego. Kwota wykupu wynosi 14,532 mln EUR, a okres spłaty to 5 lat.