Powrót

Aktualności

1 mln zł przyznane przez Fundację Most the Most

To już 6 grant przyznany przez fundację. Dofinansowanie otrzyma Dawny Magazyn Soli, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim.

Dzięki aktywności mieszkańców, otwartości na współpracę władz Miasta Nowa Sól oraz grantowi od Fundacji Most the Most Dawny Magazyn Soli odzyska swą dawną świetność. Stanie się także miejscem spotkań, edukacji i rozwoju dla mieszkańców, a także przestrzenią do prowadzenia warsztatów, szkoleń i organizowania wydarzeń artystycznych. Mieszkańcy zaplanowali również klubokawiarnie z przestrzenią sceniczną dla lokalnych zespołów i Muzeum Soli. Budynek przebudowany i zmodernizowany, aby dostęp do niego mieli wszyscy mieszkańcy, w tym dla osoby starsze i z niepełnosprawnościami.

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt naszej fundacji, inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności. Jest on skupiony wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Ogłaszamy go sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by objął wszystkie każdego roku. Konkurs jest podzielony na dwie części:

  • I część – nabór, podczas trwającego 4 tygodnie naboru Fundacja otrzymała 379 zgłoszeń na 29 zabytkowe obiekty,
  • II część - wybór funkcji społecznej zabytku, mieszkańcy Nowej Soli i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili ponad 70 ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie.

Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości i wpiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki i tworzyć w nich miejsce, w którym każdy będzie się mógł rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu Dawny Magazyn Soli zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – mówiła Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Aktualne informacje o konkursie oraz harmonogram kolejnych edycji znajdziesz na stronie fundacji Most the Most.

A zgłaszane w konkursie zabytki możesz obejrzeć na mapie zabytków.